Biały nalot na kostce brukowej to wykwit wapienny. Powstawanie wykwitu wapiennego na kostce brukowej to naturalny proces związany z dojrzewaniem cementu.
Biały nalot to węglan wapnia będący naturalnym efektem reakcji cementu z wodą.
Porada: Nie próbuj zmywać wykwitu wapiennego wodą. Efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Nienaturalne polewanie nawierzchni wodą z węża ogrodowego czy myjki spotęguje i utrwali wykwit
Wykwit wapienny może utrzymywać się na wyrobach betonowych nawet kilka lat. Biały nalot jest mało estetyczny ale nie wpływa na właściwości użytkowe produktu.
Należy zauważyć, że powstanie wykwitów wapiennych jest całkowicie niezależne od producenta.
Wykwity znikają pod wpływem warunków atmosferycznych i codziennego użytkowania nawierzchni.
Tempo znikania wykwitów zależne jest m.in. od lokalizacji nawierzchni, sposobu jej użytkowania, ale także od zastosowanej podbudowy i właściwego układu spadków nawierzchni.
Porada: Kostka nie może „stać w wodzie” . Właściwy odpływ wody jest kluczowy dla estetyki nawierzchni.
Porada: Większość wykwitów można usunąć przy pomocy specjalnych środków chemicznych na wykwity dostępnych w marketach budowlanych
Porada: Nawierzchni z wykwitem nie należy impregnować. Działanie takie może utrwalić nalot.
Większość kostek brukowych dostępnych na polskim rynku produkowana jest dwuwarstwowo. Warstwa górna to piasek z cementem z odpowiednimi dodatkami barwników i środków chemicznych.
Na powierzchni produktów betonowych dopuszcza się występowanie miejscowych odchyleń w strukturze warstwy wierzchniej. Nie pogarsza to wartości użytkowej wyrobów i nie świadczy o niewystarczającej wodoszczelności. Większość wyrobów oferowanych w Polsce cechuje się nasiąkliwością 6%. Parametr ten decyduje o mrozoodporności produktu. Na powierzchni mogą się pojawiać też mikrospękania włoskowate. Niezauważalne na suchych wyrobach uwidaczniają się na wyrobach mokrych. Zjawisko to spowodowane jest skurczem betonu. Mikrospękania nie obniżają własności użytkowych wyrobów.
Na krawędziach świeżo produkowanych wyrobów mogą wystąpić naddatki materiału. Wypływki znikają samoczynnie w czasie procesu układania.